… czyli subiektywny przegląd różnych rozmaitości:

Z różnych aren
– 10 dni pozostało do Dnia Darmowych Gier Fabularnych (na który i ja przygotowuję małą niespodziankę), koordynator całego zamieszania znowu nadaje, swój powrót ogłosił też Gramel.
– Tranzyt Wenus nie przebudził wprawdzie e-pisma „Gwiazdy są w porządku”, ale Galmadrin nadal działa i wciąż ma zamiar wydać 4 edycję Legendy Pięciu Kręgów.
– Jak zapewne większość z was wie, trwają otwarte testy DnD Next, nowej edycji Dungeons&Dragons. Więcej na ten temat napiszę pewnie niedługo, a tymczasem polecam zerknięcie za kulisy testów zamkniętych oraz trzeźwy wpis Enca.
Recenzje i omówienia
– W serwisie Polter.pl pojawiło się ostatnio parę recenzji, które przeczytałem z zainteresowaniem. Polecić chciałbym jednak nieco wcześniejsze omówienie Lamentations of the Flame Princess – wyjątkowo dobrze przyjętego, sukcesywnie rozwijanego retroklona.
– Zuhar zrecenzował natomiast Strands of Fate, ciężką mutację trzeciej edycji znanego systemu Fate, a przy okazji usługę Print on Demand serwisu Lulu.com. Osobom chcącym dowiedzieć się więcej o systemie, polecam zajrzenie na stronę: faterpg.net (niestety, mocno zapuszczoną).
– A tymczasem na anglojęzycznym blogu Life and Times of a Philippine Gammer, trwa omawianie The Degenesis, niemieckiej gry fabularnej w klimatach primal punk postapokalipsy. Jako ciekawostkę można podać, że jedną z głównych krain the Degenesis jest Polska, gdzie znajduje się krater Pandora siejący wywołującymi mutacje obcą formą życia. Przy okazji polecam również omówienia innych gier z cyku Let’s Study, gdzie oprócz kilku znanych tytułów znajdziecie ciekawie wyglądającą grę spod znaku piekła i szpady – All For One: Regime Diabolique.
Wywiady
– W serwisie Polter.pl ukazał się wywiad z Wojtkiem Rzadkiem, trzykrotnym zdobywcą Pucharu Mistrza Mistrzów, mistrzującym na młodzieżowych obozach RPG. Rozmowa wypada ciekawie, mimo oznaczenia jako „Artykuł sponsorowany” (na ten temat mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam). A jeżeli jesteśmy już przy młodszych graczach, warto zerknąć na rozszerzoną wersję gry narracyjnej Wildlings. Swego czasu grajcenzję oryginału spisał Skryba. BTW, jak czytamy w komentarzu, gra niezbyt podeszła uczestnikom podobnych obozów.
– Z kolei po angielsku w serwisie Giant Brething Fire Robot, możecie przeczytać wywiad, którego bohaterem jest Andy Kitkowski, założyciel świetnego forum story-games.com i inicjator wielu innych inicjatyw. Ciekawa rozmowa o początkach, teraźniejszości jak i przyszłości tej społeczności.
Konkursy
Kryształowy Smok to konkurs na scenariusz do gry fabularnej, towarzyszący tegorocznemu konwentowi Polcon. Szczegółowy regulamin i klasyczne (a może już old schoolowe) podejście do scenariuszy nie zaskakuje, ale ciekawostką jest konieczność poprowadzenia zakwalifikowanej do finału pracy właśnie podczas Polconu.
– Anglojęzyczny podcast HappyJacks rusza natomiast z pierwszą edycją konkursu 2 Sides: 1 Epic na jednokartkową, niezależną systemowo przygodę. Warto porównać podejście organizatorów. Przy okazji można też zerknąć na teledysk do utworu Plan B, promujący minialbum ”Let Me Tell You About My Character” z erpegowymi piosenkami pojawiającymi się w audycjach.
I na koniec rzut oka za miedzę, gdzie trwa konkurs na scenariusz do gry mobilnej, a właściwie całą grę, przy czym nagrody funduje sklep planszowy.