Ukazał się 49. numer „Gwiezdnego Pirata”, e-miesięcznika Wydawnictwa Portal. Za wyjątkiem newsów, cały poświęcony jest różnym odmianom Neuroshimy, lecz do tej fabularnej materiałów jest niewiele.

W środku znajdziecie teksty przybliżające najnowszy dodatek „Skażenie” oraz zapowiadane w tymże dodatku materiały dodatkowe, jakie ukazały się ostatnio na stronie Portalu. Całość uzupełnia tekst o neuroshimowym antykonwencie, a zarazem grze terenowej – Rafinerii oraz opowiadanie.
Jeżeli już przy dodatkach jesteśmy, na łamach najnowszego Gwiezdnego Pirata znalazła się również zapowiedź kolejnego suplementu, tym razem będzie to „Bohater Maxxx” czyli trzecia, po Bohaterach do kwadratu i sześcianu, odsłona podręczników dodatkowych przeznaczonych dla graczy.
Na deser do numeru dołączono też fatalnie złożone fanowskie opracowanie na temat tworzenia postaci do settingu Neuroshima 2020 (zarysowanego w dodatku Krew i Rdza 2). Według zapowiedzi, następne w kolejce ma być tworzenie mutanta opublikowane na Polterze.
Na Bagnie Seji zwrócił uwagę na nowego-starego naczelnego pisma, chociaż na razie ciężko stwierdzić, czy i jaki to będzie miało wpływ na Pirata. Na razie plus za stronę „Portal w sieci” i minus za wpadkę w „planszowym telegrafie”.