Cthulhu-Dark-okladka(Wpis z 06.03.11) Dziś krótka polecanka indiewynalazku paradoksalnie (dla niektórych) świetnie wspierającego klasykę.

Znalazłem dziś na forum Story Games link do malutkiego systemiku Cthulhu Dark.
[Edit: Z powodów technicznych blog autora obecnie nie działa, a zmieniony link powyżej kieruje do postawionego w zastępstwie minisklepu.]
Jak pisze autor, systemik powstał z myślą o „engine” do publikowanych przez niego scenariuszy, co uważam za przednią ideę. Co więcej, Cthulhu Dark doskonale pasuje do „polskiej szkoły” cthulhowych scenariuszy z MiMów czy też archiwum Quentina.
Żadnych kart postaci, żadnych statystyk (autor wyraźnie zaznacza, że próba walki oznacza śmierć). Prosty rzut k6 jak skutecznie udał się test (autor zaznacza, że w śledztwie test nie może się nieudać, gdyż wtedy scenariusz staje w miejscu). Do tego oczywiście rosnąca niepoczytalność, którą można narazić wykorzystując dodatkową kostkę w teście. Ewentualnie jeszcze jedna kostka za kompetencje.
Czyli cały czas w głąb przygotowanego scenariusza, a zarazem w paszczę szaleństwa, raz szybciej raz wolniej, a im szybciej z tym większą szansą na obłęd. Prawie czysty „storytelling”, a przy tym pełna kontrola Strażnika.
BTW. systemik nazywa się tak a nie inaczej, bo zwyczajowe w takich przypadkach ‚Light’ nie bardzo autorowi do konwencji pasowało 😛
Kończę, bo ktoś puka w okno, chyba chodzi o ten naszyjnik, który przywiozłem z Holandii….

Post Scriptum, czyli Cthulhu Dark PL

Dzięki tej polecance (pierwotnie umieszczonej na polterblogu) system wraz z dodatkowymi materiałami został przetłumaczony na język polski i udostępniony w serwisie Polter.pl – Cthulhu Dark PL.