Niedawno ukazał się siódmy numer e-zina Masz Wybór, poświęconego głównie grom paragrafowym, tak w klasycznym jak i w nowoczesnym, różnomedialnym wydaniu.

Gry paragrafowe (po angielsku określane jako gamebooki) i pokrewne, przeżywają obecnie renesans, tak w ramach retro-sentymentów jak i rozwoju techniki, umożliwiającego zastąpienie klasycznej broszury czy książki innymi mediami. Temat ten zapewne nieraz jeszcze zagości na łamach GierNarracyjnych.pl, zwłaszcza że gry paragrafowe od zawsze były blisko związane z grami fabularnymi.
Wracając do nowego numeru e-magazynu Masz Wybór: pisemko ukazuje się w trybie mniej więcej kwartalnym. Bieżący numer, sygnowany jako „Kwiecień 2012”, oprócz klasycznego, 49-stronnicowego PDFa, przygotowany został także w formatach mobi, epub, oraz wersji na komórkę. W ograniczonym zakresie pismo rozpowszechniane jest również w wersji drukowanej. Masz Wybór udostępniany jest przy tym w formule „Pay with a Tweet/Post” niniejszym reguluję więc należność za swój egzemplarz 🙂
Niestety, pisemko jest ogólnie bardzo nierówne, a ten numer wypada szczególnie słabo na tle poprzednich. Przede wszystkim, zamiast zwyczajowej minigry, zamieszczono w nim opowiadanie, które zajmuje aż połowę objętości. A poza tym możemy przeczytać:
– Krótki przegląd ciekawych newsów z Polski i ze świata dotyczących szeroko pojmowanych gier paragrafowych, internatywnych fikcji itp. dla najróżniejszych mediów (jest wśród nich nawet Facebook).
– Parę recenzji: od tak oldschoolowego jak kultowego gamebooka Wojownik Autostrady, poprzez paragrafówki polskich miłośników tego rodzaju gier, po interaktywne filmy w ramach akcji promocyjnej jednej z niemieckich telewizji.
– Bardzo powierzchowne artykuliki na temat postapokalipsy i cyberpunka. Wbrew obietnicom z podtytułów, bynajmniej nie pokazujący jak jedno i drugie wykorzystać w swoich grach paragrafowych.
– Tekst na temat gier paragrafowych dla kobiet. Ciekawy pod względem przykładów, ale, mimo, że pisany przez kobietę, dosyć stereotypowy pod względem odpowiedzi na pytanie „czego pragną kobiety”.
Całość uzupełnia głos redakcji przeciwko ACTA oraz „Zmodyfikowane wystąpienie” o Hrabalu, który „wprawdzie nie tworzył interaktywnej literatury, lecz może być inspiracją dla każdego, kto chce w swoje gamebookowe dzieła wlać coś więcej niż zabijanie trolii”.
Osoby zainteresowane tematem, a nie zrażone powyższą mikrorecenzją zachęcam do odwiedzenia strony Masz Wybór, gdzie znaleźć można pozostałe numery pisma, gry oraz okołogamebookowe newsy. Polecam również, a może przede wszystkim Gry Paragrafowe – największy polski serwis zajmujący się tą tematyką (w raczej klasycznym wydaniu).