Na przełomie roku doszło do ważnych wydarzeń związanych z grą Dungeons&Dragons. W Polsce ukazała się wreszcie Księga Potworów 4.0 i zmienił właściciel licencji, a na zachodzie ruszyły prace nad 5 edycją D&D.

Najpierw pod koniec grudnia, dowiedzieliśmy się, że wydawnictwo ISA niespodziewanie zdecydowała się wreszcie wydać polską Księgę Potworów do 4 edycji Dungeon&Dragons – trzeci z podstawowych podręczników źródłowych, bez którego wydane póltora roku wcześniej Podręcznik Gracza i Przewodnik Mistrza Podziemi były praktycznie bezużyteczne. Podręcznik, który miał trafić do sprzedaży 23 grudnia, zaliczył jakieś dwa tygodnie obsuwy, ale w końcu jest.
Ledwie parę dni później stało się jasne, że ISA wydała Księgę Potworów 4.0 niemal rzutem na taśmę, gdyż od początku roku przestała być polskim dystrybutorem produktów wydawcy DnD (i m.in. Magic the Gathering) Wizard of the Coast. Wraz z nowym rokiem prawa te przejęła firma CD Projekt, dysponująca ogromnym jak na niszę gier fabularnych potencjałem. Na razie nie wiadomo, co CD Projekt zamierza robić z licencją, a szef jej nowo utworzonego działu „bez prądu” wypowiada się na ten temat bardzo zachowawczo co możecie w przeczytać w wywiadzie dla Poltera.
Wreszcie 9 stycznia oficjalnie potwierdziły się krążące od pewnego czasu plotki – Firma Wizard of the Coast , że przygotowywana jest nowa, piąta edycja Dungeons&Dragons. Jaka ma być ta nowa odsłona Lochów i Smoków nie wiadomo, w informacji brak jakichkolwiek konkretów, oprócz zapewnień, że nowa edycja D&D zadowoli gusta wszystkich graczy, niezależnie od stażu, preferowanego sposobu gry itp., a jej powstawanie ma być w dużej mierze oparte o otwarte testy i uwagi społeczności graczy.
W którą stronę pójdzie „piątka” najpopularniejszej na świecie gry RPG dowiemy się w swoim czasie. Jednocześnie przejęcie polskiej dystrybucji przez CD Projekt pozwala zakładać, że bez zbędnych opóźniej będą mogli cieszyć się nią również polscy gracze nie mający ochoty na ściąganie anglojęzycznych podręczników i – zapewne – uzupełniających materiałów w postaci cyfrowej.
Ciekawe, w jakim stopniu obrany przez Wizard of the Coast „nowy kurs” Dungeon&Dragons będzie pokrywać się z mnożącymi się zarówno spekulacjami jak i analizami, jak np. te na forum Story-Games.