The Forge, forum legenda, kolebka indie RPG, po 11 latach kończy działalność. Zamknięcie forum nastąpi 1 czerwca.

Zamknięcie forum the Forge spowodowane jest wyczerpaniem się jego formuły. Jeżeli cykl życia forum czy ogólnie społeczności przyrównamy do cyklu pór roku, dla the Forge nadeszła zima. Plan zamknięcia the Forge był ogłaszany już przeszło rok temu, teraz jednak stał się faktem.
Zamknięciu forum ma towarzyszyć powstanie wiki zawierającej podsumowanie dorobku the Forge. Cały czas będą także dostępne wszystkie posty.
Dodatkowo na tydzień czy dwa przed zamknięciem Ron Edwards zapowiada z tej okazji małe ‚bachanalia’. Najprawdopodobniej odbędzie się również ostatnia edycja wywodzącego się z the Forge designerskiego konkursu Game Chef, polegającego na napisaniu w tydzień gry narracyjnej opartej o podane hasła.
Znaczenie prowadzonego przez the Forge dla teorii i praktyki gier fabularnych trudno przecenić. To właśnie tam wypracowano całą teorię gier narracyjnych (tzw. Big Model będący rozszerzeniem GNS). Z tamtąd też wywodzi się np. słowo-klucz nowoczesnych gier narracyjnych „system does matter” (system ma znaczenie). Część z forgowych artykułów możecie zresztą przeczytać po polsku na RPG Kepos
Na forum the Forge wykuwało się wiele uznanych, przełomowych, gier narracyjnych i setki innych. Wystarczy zresztą wymienić nazwiska administratorów: Rona Edwardsa i Vincenta Bakera, jednych z najbardziej uznanych designerów gier narracyjnych. Także the Forge spopularyzowało tzw. apeki czyli Actual Play’e – analizy różnych aspektów gier, sesji czy relacji w biorących w nich udział grup przez pryzmat konkretnych rozgrywek. Jednocześnie z the Forge nierozdzielnie łączy się wybuch indie-rewolucji nie tylko pod względem designu gier, ale także sposobu ich wydawania i dystrybucji. Z drugiej strony trzeba wspomnieć, że środowisko the Forge nieraz było krytykowane za swój elitaryzm, akademickość prowadzonych dyskusji, czy nawet przyziemne pobudki autorów…
Ale jak pisze Ron Edwards w anonsującym zamknięcie the Forge poście, na łzawe panegiryki, sikanie na grób i wszystko pomiędzy przyjdzie jeszcze czas.