Jak doniósł serwis gry-fabularne.pl, wydawnictwo Bully Pulpit Games udostępniło małą grę narracyjną pt. The Trial of Poland, pozwalającą zdecydować o inwazji (bądź nie) Związku Radzieckiego na Polskę w 1981 roku.

Gra Trial of Poland (oczywiście w języku angielskim) liczy 9 stron, z których zdecydowana większość to pomoce dla graczy. Grze znacznie bliżej do scenariusza LARPa, niż klasycznych gier fabularnych. Nie operuje ona żadną mechaniką rozgrywania konfliktu, a zadaniem graczy wcielających się w ważne polityczne osobowości tego okresu (m.in. Wojciecha Jaruzelskiego), jest prowadzenie rozmów mogących doprowadzić do inwazji bądź jej zapobiec. Każdy z piątki graczy otrzymuje kartę, gdzie oprócz krótkiego opisu postaci, dostaje także jej opinie na temat pozostałych uczestników, oraz argumenty za i/lub przeciwko inwazji.
Gra podzielona jest na kilka scen, podczas których politycy spotykają się w ustalonych konfiguracjach. Pomiędzy scenami zaś wchodzą do gry, nowe fakty i prognozy dotyczące rozwoju sytuacji przygotowane na specjalnych kartach. Niestety brak mi odpowiedniej wiedzy, aby zweryfikować historyczny background gry, wygląda jednak, na to, że autor przeprowadził solidny reserch w tym temacie.
Gra Trial of Poland jest ciekawym przykładem minigierki „historycznej” i aż się prosi o wykorzystanie jej na lekcji historii. Jeżeli natomiast pominiemy tematykę, nie wnosi ona praktycznie niczego nowego pod względem designu, a u osób średnio zainteresowanych tematem raczej nie wywoła większych emocji. Z drugiej strony, może warto zamiast kolejny raz dzielić schedę po Księciu spróbować zdecydować „co z tą Polską?”.
Na koniec dodajmy, że autor gry, Jason Morningstar, twórca m.in. przebojowej gry Fiasco, nie pierwszy raz sięga do historii Polski. Wcześniej zaprojektował Gray Ranks, grę opowiadająca o Szarych Szeregach oraz grę Last Train Out of Warsaw (również do pobrania za darmo), której akcja dzieje się w przededniu II wojny światowej.
Zarówno Fiasco jak i Gray Ranks wkrótce mają ukazać się w Polsce nakładem Wydawnictwa Gramel.