Na przełomie roku pojawiło się kilka zapowiedzi polskich tłumaczeń i oryginalnych gier narracyjnych. Najmocniejszy tytuł to Apocalypse World PL nowego wydawnictwa Argent Mark Games.

Zacznijmy od najnowszej wieści: Adrian Sprysak na nowo odpalonym blogu Wspólne Opowieści, oficjalnie ogłosił start nowej inicjatywy wydawniczej. Wydawnictwo Argent Mark Games, o którym na łamach giernarracyjnych.pl wspominał Łukasz „Tor” Garczewski, ma skupiać się na story-games, opowieściograch, grach narracyjnych nastawionych na wspólne tworzenie historii. Obecnie oficjalnie zapowiedziane zostały polskie edycje czterech oryginalnych gier: rewolucyjnego Apocalypse World oraz Hell 4 Leather, S/Lay w/Me i Zombie Cinema. Przyznaję, że tytuły robią wrażenie. Znając trochę kulisy projektu i zaangażowane w niego osoby, mogę stwierdzić, że podejście do tematu wygląda sensownie, a w całej inicjatywie pokładam duże nadzieje.
W noworocznych obietnicach nie ustaje wydawnictwo Galmadrin. Oprócz wciąż odwlekanej premiery Cthulhu w świetle gazowych latarni, zapowiedziało dwa nowe tytuły. Jednym z nich ma być aanonsowana półoficjalnie już jakiś czas temu „Faza Zaćmienia”, czyli polska edycja bardzo dobrze przyjętej transhumanistycznej gry „Eclipse Phase”. Drugi tytuł to Psia Krew określana kuriozalnie jako „gra z gatunku indie”. Ta polska gra ma odwoływać się do filmów sensacyjnych lat 80/90, a bohaterami graczy mają być humanoidalne psy. Zapowiadany termin wydania to I lub II kwartał 2013 roku. Czas pokaże, ile z tych zapowiedzi uda się zrealizować, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że Galmadrin ma z tym duże problemy.
I na koniec zapowiedź jeszcze jednego projekciku, a mianowicie gry Yesterday Today grupy Lans Macabre. Obecnie ciężko powiedzieć cokolwiek więcej na jej temat, a prezentowane zajawki nie wyglądają specjalnie zachęcająco.