16 marca, w wieku 83 lat zmarł prof. MAR Barker, pionier gier fabularnych, Jego gra Empire of the Petal Throne została po raz pierwszy wydana w 1975 r., a opisany w niej oryginalny świat Tékumel można nazwać pierwszym klasycznym settingiem.

Klasycznym w rozumieniu podejścia do „świata” gry, jaki dominuje w klasycznych grach fabularnych, gdyż nawet dzisiaj stworzony przez MAR Barkera Tékumel, prezentuje się oryginalnie. Tékumel to bowiem świat fantasy z elementami techno-fantasy, bez koni, z będącym rzadkością żelazem, z oryginalnymi, szczegółowo opisanymi kulturami, w pewnym stopniu odwołującymi się do wciąż mało eksploatowanych kultur naszego świata.
Jak pisał sam autor:

What kind of a world, then is Tékumel? Socially and culturally, Tékumel is as complex—and as alien to modern thinking—as Byzantium, ancient Egypt, Tenochtitlan, or the India of the Mughals.

W przedmowie do pierwszego wydania Empire of the Petal Throne, Gary Gygax pod względem szczegółowości opracowania porównywał Tékumel do tolkienowskiego Śródziemia, z tą jednak różnicą, że Tolkien nawet nie wyobrażał sobie, że można by było rozgrywać w nim gry.
Z informacją prasową na temat życia, twórczości i okoliczności śmierci prof. Barkera możecie zapoznać się na stronie fundacji Tekumel. Natomiast informacje na temat świata Tékumel i związanych z nim gier znajdziecie na oficjalnej stronie.
Warto dodać, że PDFy zawierające pierwsze wydanie Empire of the Petal Throne, jego oryginalny manuskrypt oraz szereg innych publikacji związanych ze światem Tékumel, dostępne są w sklepie RPGNow.com.