… czyli trzy zapowiedzi polskich (i polskojęzycznych :P) projektów RPG plus bonus.

1. Wydawnictwo Galmadrin po długim milczeniu ogłosiło, że opóźniona premiera polskiej edycji dodatku do gry Zew Cthulhu, Cthulhu by Gaslight, czyli w świetle gazowych latarni, będzie miała miejsce 28 lipca na konwencie Avangarda. Przy okazji, wydawnictwo nadal prezentuje fatalny PR, vide chociażby niedawny wpis na bloguOver 9000 Internetz (tylko po co te zmienianie nazw). Jeszcze bardziej przy okazji warto zerknąć na kicstarterowy projekt cthulhumonopoly.
2. Serwis Ancient Scroll zapowiada, publikację serii „StoryCraft”, ekskluzywnych (czyli jak rozumiem – na wyłączność), przygód Robina D. Laws’a, gamedesignera m.in. mechaniki GUMSHOE i wielu gier. Pierwsza przygoda, „By Fate Enslaved”, dark-fantasy-historical o branych w niewolę rozbitkach, ma zostać opublikowana 1 czerwca, a kolejne co dwa tygodnie. Publikacje mają ukazywać się po polsku i po angielsku.
3. W sieci pojawiły się informacje na temat „nowego polskiego systemu RPG” pt. „Charakternik: Magią i Mieczem”. Gra ma być oparta na nietypowej mechanice Joker, wykorzystywanej we wcześniejszej grze autorów „Zły: Moc, Władza, Nieśmiertelność”. Tym razem jednak ze względnej współczesności Złego, przyjdzie nam przenieść się w mroczny świat fantasy. Gra ma zostać wydana niezależnie przez autorów, a podana cena to 159,95 (!) złotych. Na stronie wciąż wisi informacja, że Charakternik ma ukazać się na początku tego roku, a wieści głoszą, że uda się tego dokonać do jego końca. Więcej informacji na temat Charakternika, Jokera i Złego, znajdziecie na stronie evil-one.pl. Zarówno mechanika jak i podręczniki Złego dostępne są do pobrania, natomiast do Charakternika udostępniono coś w rodzaju Księgi Przygód. Z kolei na facebookowym profilu gry możecie obejrzeć m.in. przykładowe strony podręcznika.
I jeszcze bonus zza Wielkiej Wody, po angielsku i głównie dla twórców gier:
– Otóż wydawnictwo Atlas Games, udostępniło na licencji OGL mechanikę swojej obchodzącej 20 lecie gry Over the Edge. SRD systemu (czyli jego dokumenty źródłowe), który otrzymał nazwę Wanton Role-Playing (WaRP) System, dostępne jest na poświęconej mu podstronie. Tam też z czasem mają pojawiać się kolejne materiały. Dla porządku wyjaśnijmy, że licencja OGL oznacza możliwość wykorzystywania objętych nią materiałów do własnych projektów, a w tym przypadku również używanie nazwy i loga „WaRP System”.